Serwis informacyjny
Partner Serwisu StockWatch.pl
menu

KRUK w 2017 roku: 1,4 miliarda złotych spłat i miliard inwestycji w siedmiu krajach Europy

Spłaty od klientów KRUKa na portfelach własnych wyniosły w 2017 roku 1,4 mld złotych, o 38 procent więcej niż w poprzednim roku i najwięcej w historii działalności Grupy. W tym samym czasie KRUK zainwestował w nowe portfele 976 mln złotych, łącznie w siedmiu krajach.

Tylko w ostatnich trzech miesiącach roku spłaty z portfeli własnych wyniosły 375 mln złotych, o 29 procent więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. 

– Zamykamy rekordowy rok pod względem spłat. Gratuluję i dziękuję tysiącom klientów w siedmiu krajach Europy, którzy skorzystali z pomocnej dłoni mojego zespołu i podjęli trudną walkę o wyjście na finansową prostą. Duża część z nich spłaciła w tym roku ostatnią ratę i dziś, bez ciężkiego bagażu długu, planuje dalszą przyszłość. Jestem dobrej myśli odnośnie pozostałych klientów. Polubowna strategia KRUKa, która polega na rozkładaniu zobowiązań na dogodne raty, sprzyja w porządkowaniu finansów, a sytuacja makroekonomiczna i coraz lepsze warunki na rynku pracy właściwie w całej Europie sprzyjają naszym klientom – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

Grupa KRUK w 2017 roku dokonała 976 mln złotych inwestycji w nowe portfele wierzytelności o łącznym nominale 16,4 mld złotych. To drugi rok z rzędu, kiedy nakłady wyniosły około miliarda złotych. KRUK był aktywny na wszystkich siedmiu rynkach swojej działalności. Tylko w czwartym kwartale KRUK kupił portfele wierzytelności o wartości nominalnej 6,4 mld złotych, inwestując w nie 210 mln złotych.

– Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem dalszej dywersyfikacji portfela. Niecałe 30 procent inwestycji dokonaliśmy w Polsce, 25 procent w Rumunii, a 40 procent w nowych krajach Europy Zachodniej, przede wszystkim we Włoszech i Hiszpanii. Skala inwestycji i różnorodność portfela KRUKa pozwala z optymizmem patrzeć na spłaty i rozwój biznesu w przyszłości. Podczas gdy dojrzałe procesy operacyjne KRUKa w krajach Europy Centralnej przekładają się na rosnący strumień spłat z obecnych i nowych inwestycji, w tym samym czasie ciężko pracujemy nad budową silnika operacyjnego w Europie Zachodniej – dodał Piotr Krupa.

 Grupa KRUK szacuje, że wynik netto za 2017 rok wyniósł 300 mln złotych, 21 proc. więcej niż w 2016. Wynik jest wstępnym szacunkiem i może ulec zmianie. Ostateczne wyniki za 2017 rok Grupa KRUK poda 4 marca.