Jul 13 2017

Sukces integracji Kruka z CreditBase otwiera nowy rozdział ekspansji we Włoszech

Grupa Kruk, polski lider rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Centralnej, z sukcesem przeszła proces przejęcia i integracji włoskiej spółki CreditBase International pod skrzydłami KRUK Italia.

Kruk coraz śmielej poczyna sobie na włoskim rynku. Właśnie z sukcesem zakończył integrację z zakupionym osiem miesięcy temu serwiserem – spółką CreditBase International i oficjalnie uruchomił oddział we włoskiej La Spezii. W sumie przez dwa lata działalności we Włoszech, Grupa Kruk zainwestowała na tym rynku około 140 mln euro, kupując 10 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,7 mld euro. Tylko w drugim kwartale 2017 roku, Kruk zainwestował tam w portfele o wartości nominalnej 240 mln euro. Zakupione aktywa to 340 tys. spraw osób zadłużonych w całym kraju.

– Kruk Italia to obecnie najszybciej rozwijająca się firma w branży i partner pierwszego wyboru dla lokalnych banków i instytucji. We Włoszech nie funkcjonuje żadna firma, która miałaby podobne, prougodowe nastawienie do osób zadłużonych. Nasi klienci pozytywnie odnoszą się do możliwość wspólnego ustalenia wysokości raty, z którym nie spotkali się wcześniej. Podejście Kruka znalazło też poparcie wśród partnerów biznesowych. Współpracujemy z największymi i najbardziej renomowanymi instytucjami na rynku – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

Przejęcie CreditBase International było kamieniem milowym rozwoju grupy we Włoszech. Włoska spółka działa od początku lat 90-tych i jest sprawdzonym partnerem instytucji finansowych w obsłudze wierzytelności. Firma ma doświadczenie w kompleksowym zarządzaniu procesem obsługi wierzytelności zarówno na etapie polubownym, jak i sądowym. Początkowo Kruk współpracował z CreditBase w ramach serwisu portfeli nabytych na rynku włoskim, co pozwoliło już wcześniej potwierdzić kompetencje przejmowanego zespołu. Na chwile obecną włoskie spółki Kruka zatrudniają 150 osób, pod koniec marca było to o połowę mniej – 65 osób.

– W pełni zintegrowani możemy zacząć nowy rozdział w historii naszej Grupy. Włoski oddział ma coraz większe znaczenie dla rozwoju całej Grupy i wierzymy, że w przyszłości będzie rósł jeszcze szybciej. Dlatego intensywnie rekrutujemy nowych pracowników. Celujemy, że pod koniec roku nasz włoski zespół będzie liczył ponad 200 osób – dodał Piotr Krupa.

Partnerami biznesowymi Kruka we Włoszech są największe i najbardziej renomowane włoskie banki, jak Unicredit, UBI Banca czy najstarszy działający do dziś bank na świecie Monte dei Paschi di Siena. Inwestycje dokonane w ostatnich miesiącach generują coraz większy udział w spłatach całej grupy. Włoski rynek wierzytelności szacowany jest na około 350 mld euro.

– We Włoszech kontynuujemy prougodową strategię pomocy tysiącom naszych klientów. Mówimy tutaj przede wszystkim o detalicznych klientach banków, jednak warto zauważyć, że w ciągu minionych trzech miesięcy zainwestowaliśmy w portfele wierzytelności od banków Unicredit i Deutsche Bank oraz pierwsze portfele niebankowe, kupując wierzytelności od lokalnego dostawcy energii oraz renomowanej firmy pożyczkowej Compass. To na pewno nie koniec inwestycji we Włoszech w tym roku – zamierzamy dalej się rozwijać i bierzemy aktywny udział w wielu przetargach – powiedział Tomasz Kurr, dyrektor generalny Kruk Italia.