Jul 10 2017

KRUK inwestuje pół miliarda złotych w pierwszym półroczu i ma najwyższe spłaty w historii

Ponad pół miliarda złotych przeznaczyła Grupa KRUK na inwestycje w portfele wierzytelności w pierwszej połowie 2017 roku. Największy udział miały zakupy dokonane poza granicami Polski. Jednocześnie inwestycje z przeszłości przekładają się na coraz wyższe spłaty. KRUK w pierwszym półroczu zanotował rekordowe 647 mln złotych spłat z portfeli własnych.

Nakłady na portfele wierzytelności od stycznia do czerwca br. wyniosły 506 mln złotych. Za tę kwotę Grupa KRUK zakupiła 49 portfeli o łącznej wartości nominalnej 7,4 mld złotych. Istotny udział miały nakłady dokonane tylko w drugim kwartale. KRUK kupił w tym okresie 34 portfele o wartości nominalnej 3,5 mld złotych, płacąc za nie 292 mln złotych.

– Największy udział w inwestycjach w pierwszym półroczu miał rynek włoski, gdzie kupiliśmy portfele o wartości nominalnej 4,5 mld złotych. KRUK Italia, czyli nasza lokalna spółka należąca do Grupy, to obecnie najszybciej rozwijająca się firma w branży. To także partner pierwszego wyboru dla lokalnych banków i instytucji finansowych. Współpracujemy z największymi i najbardziej renomowanymi włoskimi bankami, jak UniCredit, UBI Banca czy najstarszym na świecie i działającym do dziś Monte dei Paschi di Siena. W ciągu minionych trzech miesięcy postawiliśmy ważne kroki również w kierunku portfeli niebankowych. Zainwestowaliśmy w wierzytelności lokalnego dostawcy energii oraz firmy pożyczkowej Compass. Cieszy nas fakt, że inwestycje dokonane w ostatnich miesiącach generują coraz większy udział w spłatach całej Grupy – powiedział Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

Spłaty z portfeli własnych KRUKa wyniosły w pierwszym półroczu 647 milionów złotych na wszystkich siedmiu rynkach działalności, rosnąc o 45 procent wobec wyniku w ubiegłym roku. Tylko w drugim kwartale, klienci KRUKa spłacili niemal 338 mln złotych swojego zadłużenia. Było to zarazem najlepsze półrocze i najlepszy kwartał w historii firmy.